Telefonní číslo

pátek 25. březen 2011 22:56

Procházel jsem svůj telefon a hledal nějaký kontakt. Najednou jsem se zastavil. Vykouklo na mě jméno a číslo jednoho z mých sousedů. Když jsme se před třemi roky nastěhovali do našeho domu na vsi, hledali jsme někoho, kdo by trochu zkontroloval a zprovoznil starý plynový kotel, který tu byl, aspoň tedy do té doby, než uděláme topení nové. Bývalá majitelka nám dala právě jeho číslo a náš nedaleký soused, bez ohledu na své jméno, se pro nás stal "plynařem".

Párkrát u nás byl, když kotel zlobil a tehdy onoho studeného březnového večera před dvěma lety, kdy jsem byl sám doma a chtěl si zatopit a ono to nešlo, jsem mu byl dost vděčný, že po práci, ještě v osm hodin večer přišel a náš kotel zase rozjel. Pak jsme kotel vyměnili a "plynař" už k nám nemusel. Vídávali jsme ho ale dál často skrz okno pokoje nebo venku ze dvora - chodil totiž po protější cestičce venčit svého jezevčíka. Vždycky se smál a zvesela zdálky mával, prohodil pár slov a poslechnul si někdy i těch pár slov mých, i když tedy pokud jde o věk, jeho, který by mohl být mým otcem, by ty moje "mladické" řeči zase až tak zajímat nemusely.

Nedávno jsem ho potkal u nás v obchodě. Pozdravili jsme se, smál se, ale něco mi na něm nesedělo. Postava bývalého zápasníka už nebyla tak mohutná. O pár dnů později tu potvoru, která se o něj stále více pokoušela, už nepřepral. A tak nám po něm zbylo číslo v telefonu, prázdná cesta naproti a smutný dům, před nímž stojí jeho starý pick-up, kterým už nikdy nevyjede.

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Budu psát o všedních věcech, protože je většinou nevnímáme a přesto mohou být neobyčejné.

Psaní je můj koníček, zajímají mě Vaše názory na moje psaní.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě poslouchám

  • Sade - Soldier of Love