Naše děti se ve škole nudí

neděle 19. prosinec 2010 21:10

Titulek, jak vyšitý, vyšel někdy minulý týden. Vůbec to byl dobrý týden. Chceš-li vyvolat na internetu diskuzi, napiš o školské problematice, pohaň učitele a zjednoduš to do líbivého obalu. Nejdřív vyšel text, že naše děti neumí číst. Tedy, že neví, co čtou a nejsou to schopny interpretovat. Logicky, protože kdo netrénuje, nemůže mít natrénováno. Čtení zpráv typu "toe dobrý" nebo "přijdu ASAP" rozhodně umění porozumět textu neposílí.

Děti nečtou, děti projektují - musí mít výstupy a to většinou zkompilované z internetu nebo malované. Prý se v té spoustě informací nevyznají, nemusí ji číst, stačí, když najdou, co potřebují. Co na tom, že je to pouze "reprodukce". Mají-li říct vlastní názor, většinou neví, nebo používají všeobecná klišé. Jasně, že nemají tolik zkušeností, ale ty nezískají, když nebudou číst, extrahovat a srovnávat, když budou pouze pasivně přijímat to, co jim okolí (internet) servíruje. Když už někdo má číst, přijdou na řadu výmluvy (nezřídka posilované rodiči) - jsem dyslektik, dysgrafik... Mají na to papír.

Zeptal jsem se tedy přímo u zdroje, jestli se děti opravdu ve škole nudí. Ano, odpověděla většina. Jenže pak se zarazili a dodali - někdy. Kdy? Zeptal jsem se znovu, abych se něčeho dopátral. Když musíme číst, psát, počítat, dělat nějaké úkoly. Jsem ze staré školy, to je snad základ, kdo nenastuduje teorii, nemá z čeho vyvozovat, s čím srovnávat, o čem diskutovat...Samo to do hlav nenaskáče.

A tak, co byste chtěli ve škole tedy dělat? Zeptal jsem se zase znovu, protože jsem se chtěl něčeho dobrat. Ticho. Mohli bychom být víc na internetu nebo dělat něco, abychom se nenudili. Dobrá, ale co? Co byste chtěli dělat na tom internetu? Co byste chtěli dělat konkrétně, abyste se nenudili? Šlo o patnáctileté děti, které už trochu rozumu pobraly. Ticho. Začal jsem se tedy ptát já - Jak byste si spočítali peníze, když byste neuměli počítat? Jak byste si přečetli pracovní smlouvu, když byste neuměli číst. Jak byste se naučili cokoliv umět, aniž byste to netrénovali. I ten kopálista musí trénovat, aby kopal dobře. Ticho. Tak nevím, nikam jsme se nedostali. Doufám, že zatím pouze dočasně.

Jen jedno našim dětem nechybí. Znají a sebevědomě interpretují svá práva. Otázka však leží jinde - nejsou schopni přijmout své povinnosti, chápou je jako nudu nebo nátlak. Sebevědomí ale mají. Jak dlouho jim vydrží? Pokud až do doby, kdy budou muset pracovat na naše důchody, pak pámbů s námi. Copak si to jejich rodiče neuvědomují?

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Budu psát o všedních věcech, protože je většinou nevnímáme a přesto mohou být neobyčejné.

Psaní je můj koníček, zajímají mě Vaše názory na moje psaní.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě poslouchám

  • Sade - Soldier of Love