Tištěná radost

středa 13. leden 2010 23:18

Polovina  generace by dala přednost novinám pouze na internetu.  Hrůza! Začal jsem se děsit, že si nebudu moci koupit své oblíbené výtisky, bez kterých nemůžu vypít skoro ani jedno kafe.  Že nebudu mít na co drobit sušenky nebo koláčky, které si k němu dávám. Že odpadnou moje příjemná zastavení na různých benzinkách, kde ve valné většině nejezdím ani tak pro benzín, ale proto, že tam mají dobré kafe.  Že z mého života zmizí příjemná část, která není zrovna malá.

Pak jsem si titulek přečetl ještě jednou. Polovina internetové generace, ne polovina generace. Uf,  není  to tak hrozné, nemusím hledat záplatu na vzniklý otvor v mém životě.  Polovina internetové generace by dala klidně přednost tomu, že by své oblíbené zprávy četla pouze na internetu. Polovina internetové generace – kolik je to lidí? Je to důvod k děsu? Jsem také internetová generace?  

Asi jsem, i když význam internetu nepřeceňuji. Osobní kontakt je osobní kontakt, stejně jako drobky z koláčů nebo kávové skvrnky na mém oblíbeném tisku.  Papírové noviny, to není jen něco, co je večer „v důchodu“ nebo už zcela mrtvé, papírové noviny jsou malý obřad. Koupím, nesu pečlivě ke stolku, obsluha přináší vonící šálek, nasypu cukr, liju mléko, zamíchám a už se rozčiluju nad prvním článkem, který bývá obvykle z politiky nebo z ekonomiky.  

Ačkoli zprávy, které čteme, nejsou vždy jen veselé  ( i když jakási nedávná dost veselá byla, pojednávala o průměrných platech učitelů – kruci, kdo bere místo mě ten můj rozdíl?), noviny na papíru jsou tištěná radost, rituálek, obřad, tajemná chvíle, zastavení, oddechnutí, nadechnutí, rozhlédnutí,  v mnoha případech i prozření, znechucení, mračení se nebo infarktový tep… ale je to pouze moje chvíle, kterou mi internetová generace a její elektronické uspokojování informačních potřeb rozhodně nemůže zkazit.

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Budu psát o všedních věcech, protože je většinou nevnímáme a přesto mohou být neobyčejné.

Psaní je můj koníček, zajímají mě Vaše názory na moje psaní.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě poslouchám

  • Sade - Soldier of Love