Kybernetické děti

středa 9. prosinec 2009 14:35

Sedím takhle v naší počítačové učebně a hlídám, jestli děcka dělají co mají a nenavštěvují závadné nebo jinak nevhodné stránky a stále více si uvědomuju, jak je tahle generace už odmala kybernetická. Sociálně zasíťovaná. Komunikující online. Zabavující se, protože všechno je "happy" a "zábava". Víc se od života nečeká. Posílající sms, mms, chatující... Mající profil na fejsbúku, libku, spolužácích, míbu a dalších sítích, které jsou provozovány proto, aby byl člověk "přátelům" blíže.

Nepřeceňujeme trochu tu naši počítačovou gramotnost? Nestáváme se ještě více negramotní právě tím, že jinak, než na počítači a pomocí mobilu už někdy komunikovat neumíme? Je to příšerné, když děcko do chatu napíše zvěrstvo jako "pudeš neska ven?, lýbí si ti Jana? či obludné "my jsme bily" a rozhodně tím nemyslí, že se s někým utkalo v pěstním souboji. Je to stejně příšerné, když děti sedící metr od sebe u počítačových stanic se spolu baví tak, že chatují nebo si píší maily. Proč proboha nejdou ven, nesednou si do parku nebo na zahradu a nemluví spolu o různých věcech.

Nevěnujeme dost pozornosti (myslím teď nás, rodiče) otázkám bezpečnosti, ostražitosti takových komunikací na webu. Přítelem (jaká degradace a devalvace toho slova) může být kdekdo, kdo o to požádá mailem a to i ten mail je někdy falešný. Jistě lze namítnout, že i živí přátelé mohou být někdy falešní, ale ve virtuálním prostoru je ta možnost daleko větší. Kdejaký šmírák nebo úchyl lehce vyláká jakékoli údaje o vašem dítěti, stačí, když se stane "přítelem". Sítě přátel jsou jistě potřebné, ale přátelé mají být živí a skuteční.

Před časem jsem se chtěl podívat, co je to ten fejsbúk, protože všude zní, že nebýt tam snad ani není možné. Je tam kdejaký politik, firma, dokonce i internetové stránky. Blablabla.cz na fejsbúku, staň se naším fanouškem! Proč? Jsem vaším fanouškem na blablabla.cz, proč bych měl lézt ještě někam jinam, když chci přečtu si vaše zprávy na vašem serveru a proberu je s přáteli v hospodě u piva nebo při nějaké jiné "živé" příležitosti.  Přesto jsem se na fejsbúku zaregistroval, protože jinak se tam nepodíváte a já tu úžasnost chtěl vidět, abych se mohl rozhodnout, jestli má pro mě cenu nebo ne. Nemá, zjistil jsem to velmi záhy - je to požírač času a plnič mailu. Rozhodl jsem se tedy fejsbúkový účet deaktivovat. Přesto mi stále chodí tu a tam maily, že mě někdo chce za přítele a když se přihlásím na svůj deaktivovaný účet, tak je to stále možné. Jak a hlavně proč je to možné? Já to nechci. (Pokud víte, jak toho dotěru definitivně zrušit, poraďte prosím-díky).

Chápu, že v životě lidí, kteří jsou odkázáni na počítač z důvodů nemoci, odloučení nebo invalidity hraje taková síť důležitou roli, ale proč si je do života necháváme dobrovolně lézt my ostatní, kteří můžeme komunikovat přímo? A proč ho pouštíme tak moc do života dětem? Vyžeňme je častěji do přírody nebo na hřiště...

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Budu psát o všedních věcech, protože je většinou nevnímáme a přesto mohou být neobyčejné.

Psaní je můj koníček, zajímají mě Vaše názory na moje psaní.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě poslouchám

  • Sade - Soldier of Love