Ach ti učitelé

čtvrtek 8. říjen 2009 13:36

Dlouho jsem nepsal, protože máme teď zcela jiné starosti, ale přece jen něco mě donutilo zapnout na chvíli počítač. Občas čtu Učitelské noviny, protože je dostáváme do práce a zrovna dnes poránu jsem si znovu uvědomil, proč ti naši čeští učitelé jsou tak vysmívaní. Začetl jsem se totiž do rubriky "dopisy".

Rubrika "dopisy" je převážně o tom, jak je to na té naší škole hezké a jak si s těmi dětmi hrajeme v projektech, místo abychom do nich rvali znalosti. Nebudu teď komentovat to, že spousta škol ve snaze sehnat žáky supluje městská kulturní střediska. Zaujalo mě v oné rubrice to, jakým stylem kantoři komunikují s veřejností. Oni to neumí a ani mnohdy umět nemohou, protože je to nikdo neučil. Mnozí z nich jiné, než školské prostředí neznají (já naštěstí můžu srovnávat, pracoval jsem převážnou část života i jinde a zkusil si živnost i zaměstnanecký poměr v komerční firmě). Každé prostředí má svoje - a lidé zde pracující jsou více či méně nějak postiženi svou profesí.

Co však chybí učitelům, a za ty tři a půl roku, co jsem zde, jsem se o tom nesčetněkrát přesvědčil, je schopnost komunikovat adekvátně s dospělými. A to se vracím oklikou k tomu zmíněnému článku v Učitelských novinách. Časopis je zjevně určen odborné a dospělé veřejnosti, nicméně styl některých dopisů z praxe odpovídá komunikaci s dětmi nižšího stupně. A to je ten problém. Chce-li učitel být respektován "normálními" dospělými lidmi, musí s nimi takto mluvit. Infantilní dopisy o tom, jak jsme "si hezky zatrdlovali, děti měly maškarky a také pan školníček udělal svůj kus práce" jsou sice asi hezké, ale pouze v tom případě, že je píší žáci nižších ročníků a čte je jejich dojatý rodič.

Nedivme se tedy, že učitelé jsou mnohdy pro smích a každý si z nich dělá legraci nebo je umisťuje až na chvost svého zájmu (politici). Někdo, kdo se vyjadřuje (a mnohdy chová) jako dítě nebo komunikuje s dospělými stylem "já jsem učitel a ty žák", popřípadě tou horší verzí "já jsem učitel, takže vím vše, co vy mi budete povídat", si prostě lepší pozici nezaslouží.

Možná to teď schytám, ale za svým názorem si stojím. Pouze předesílám, že ve výše uvedeném textu nekomentuji administrativní přetíženost učitelů, ani jejich duševně náročnou práci nebo nutnost být i kulturním pracovníkem nebo řešitelem grantů, komentuji pouze způsob jejich komunikace s veřejností a schopnosti prodat a prezentovat výsledky své práce, případně prosadit své požadavky a upozornit na místa, kde je každý učitel zjevně přetížen.

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Rostislav Bála

Budu psát o všedních věcech, protože je většinou nevnímáme a přesto mohou být neobyčejné.

Psaní je můj koníček, zajímají mě Vaše názory na moje psaní.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě poslouchám

  • Sade - Soldier of Love